zdj
02 اسفند 1401 - 18:19

مدودف: آمریکا شایسته تعلیق پیمان «استارت نو» بود

نائب رئیس شورای امنیت ملی روسیه اعلام کرد آمریکا نمی تواند با در پیش گرفتن رویکرد دو گانه با روسیه پیش رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، نائب رئیس شورای امنیت ملی روسیه اقدام مسکو در تعلیق عضویت در پیمان «استارت نو» را پاسخ مناسبی به رویکرد ضد روسی آمریکا ارزیابی کرد.

«دیمیتری مدودف» معاون رئیس شورای امنیت ملی روسیه امروز سه شنبه اعلام کرد که با تعلیق پیمان «استارت نو» آمریکا به آنچه با توجه به سیاست ضد روسی خود، شایسته بود رسید.

رئیس جمهور سابق روسیه به کشورهای غربی و به طور خاص آمریکا یادآور شد که نمی‌توان با روسیه وارد جنگ شد و در عین حال وانمود کرد که موضوعات پیرامون ثبات استراتژیک به شکل معمول دنبال می شود.

لازم به ذکر است، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در سخنرانی سالانه خود گفت: امروز مجبورم که اعلام کنم روسیه مشارکت در معاهده استارت نو را به حالت تعلیق درمی‌آورد. تکرار می‌کنم، از معاهده خارج نمی‌شویم بلکه تعلیق می‌کنیم.

معاهده استارت نو که ادامه معاهدات کاهش تسلیحات راهبردی (استارت ۱ و استارت ۲) است در سال ۲۰۱۰ میان روسیه و آمریکا در شهر پراگ در جمهوری چک امضا شد. این معاهده تعداد کلاهک‌های هسته‌ای راهبردی روسیه و آمریکا را به حداکثر یک هزار و ۵۵۰ کلاهک و تعداد پرتابگرها و بمب‌افکن‌های سنگین اتمی را به ۸۰۰ عدد محدود می‌کند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1048853